mama chłopaka jest przeciwna ich związku

Rodzice nie akceptują mojego partnera – co zrobić?


Rodzice nie akceptują mojego partnera – co zrobić?

Zakochanie jest jednym z najwspanialszych uczuć w całym życiu! Nadchodzi czas, w którym chcesz poznać ukochanego z rodziną. Co zrobić, gdy przedstawisz swoją dziewczynę/chłopaka rodzicom, jednak oni nawet nie ukrywają, że jej/go nie polubili? Zapewne odczuwasz smutek i zaczynasz zadawać sobie pytania co się stało. Co dalej? Co zrobić, gdy rodzice nie akceptują mojej dziewczyny lub chłopaka? Jak poradzić sobie z brakiem akceptacji partnera przez rodziców? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Przeczytaj nasz artykuł :).

Dlaczego rodzice nie lubią mojego chłopaka/dziewczyny?

Zawsze miałeś dobry kontakt z rodzicami, więc jeszcze trudniej jest Ci zrozumieć „dlaczego rodzice nie chcą zaakceptować mojego wybranka”. Gdy zapytałeś o powód niechęci, rodzice go nie podają lub udzielają wymijającej odpowiedzi: „Nie polubiłem go i koniec”. Czasem powód może być zbyt delikatny i rodzice nie powiedzą Ci tego wprost. Mimo wszystko, warto zastanowić się dlaczego rodzice nie przepadają za Twoim ukochanym. Gdy poznasz ich punkt widzenia, będzie Ci łatwiej ich zrozumieć. Niekiedy wystarczy tylko odrobina czasu i cierpliwości, aby te dwie ważne dla Ciebie relacje zaczęły się dobrze układać.

Dlaczego rodzice nie chcą zaakceptować mojego wybranka? Oto najczęstsze powody:

 • status materialny jej/jego rodziny,
 • partner po przejściach,
 • osoba nie pracuje, 
 • różnica wieku, 
 • inna narodowość, 
 • osoba z niepewną przeszłością, 
 • wybranek ma dziecko, 
 • poprzedni partner był ulubieńcem, 
 • osoba ma za sobą rozwód.

Gdy dowiesz się, co nie odpowiada rodzicom w Twoim ukochanym, to będzie Ci łatwiej postawić się w ich sytuacji. Może nawet uda Ci się wymyślić przekonujące argumenty i szybko dojdziecie do porozumienia. To jasne, że nie możesz przekonywać rodziców „na siłę”. Daj im trochę czasu. Jeżeli ta osoba napełnia Cię radością, to na pewno wkrótce to zrozumieją i będą cieszyć się razem z Tobą.

chłopak, mama chłopaka i dziewczyna siedzą przy stole i mają zły humor


Brak akceptacji partnera przez rodziców – co można z tym zrobić? – PORADY:

 • Nie naciskaj na rodziców – próbując na siłę poprawić relacje Twojego wybranka z rodziną, efekt może okazać się odwrotny. Na początku będzie miło, jeżeli będą się po prostu tolerować. Jeżeli dasz rodzicom i partnerowi wybór i nie będziesz na nich naciskać, to z czasem ich znajomość może ulec poprawie.
 •  Zadaj sobie kilka pytań – początkowo odczuwasz motylki w brzuchu, wszystko jest takie cudowne i ciężko myśleć trzeźwo. Mimo wszystko, postaraj się przeanalizować temat na spokojnie. Usiądź samotnie, weź głęboki wdech i odpowiedz na pytania czy ufasz partnerowi, czy czujesz się przy nim bezpiecznie, czy dostajesz od niego tyle samo uczucia ile dajesz, czy jest dobrym człowiekiem itd.
 • Porozmawiaj szczerze z rodzicami – usiądźcie i porozmawiajcie spokojnie. Spróbuj zrozumieć ich punkt widzenia. Nie ma sensu się kłócić, przecież chodzi o Wasze wspólne dobro.
 • Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji – postaraj się zebrać myśli. Musisz myśleć trzeźwo. Może się okazać, że potrzebujesz trochę czasu, aby zrozumieć pewne rzeczy.
 • Pokaż rodzicom, że Twoja druga połówka Cię uszczęśliwia – jeśli Twoja druga połówka nigdy Cię nie zawiodła i sprawia, że czujesz się szczęśliwy i w ciężkich chwilach zawsze jest przy Tobie, to rodzina na pewno wkrótce zaakceptuje Twój związek. Natomiast, jeżeli przez miłość zaniedbujesz wiele obowiązków, to być może ta osoba ma naprawdę na Ciebie zły wpływ.
 • Porozmawiaj z osobą bezstronną – zapytaj np. przyjaciela co sądzi o Twoim partnerze. Jeżeli on będzie utrzymywać stanowisko rodziców, to może naprawdę TA osoba nie jest dla Ciebie odpowiednia. Spróbuj przemyśleć, czy aby na pewno wybranek serca dobrze Cię traktuje. 
kobieta siedzi obrócona plecami do chłopaka i dziewczyny, chłopak pokazuje ręką


Dlaczego zależy Ci na akceptacji partnera przez rodziców?

Rodzice to zapewne jedne z najważniejszych osób w Twoim życiu. Nawet jeżeli jesteś już dorosły, to dla nich zawsze będziesz na pierwszym miejscu. Darzą Cię nieopisaną i bezgraniczną miłością. Nieważne co by się działo, to doskonale wiesz, że o każdej porze dnia i nocy będziesz mógł liczyć na ich wsparcie. Jeżeli nie zaakceptują Twojego nowego partnera naturalnym jest, że może Cię to mocno dotknąć. To normalne, że chcesz zrozumieć ich zachowanie. Postaramy się Ci w tym pomóc! Oto 3 powody, które przybliżą Ci odpowiedź na pytanie, dlaczego zdanie rodziców jest dla Ciebie ważne:

Powód 1: Chcesz, aby cieszyli się Twoim szczęściem
Więzi emocjonalne z rodzicami sprawiają, że darzysz ich szacunkiem i liczysz się z ich opinią. Kiedy nie zaakceptują Twojego wyboru, czujesz wewnętrzne rozżalenie. Zaczynasz się nad tym wszystkim zastanawiać, ponieważ czujesz, że rozwiązanie tego problemu to Twój obowiązek.

Powód 2: Zależy Ci na ich relacji z partnerem
Będąc w związku zapewne chcesz spędzać każdą wolną chwilę z wybrankiem. Do jednych z takich chwil, mogą należeć spotkania rodzinne. Kiedyś takie spotkania bardzo Cię uszczęśliwiały. Jednak obecnie jest inaczej, bo wiesz, że żadna ze stron nie cieszy się na wspólne spotkanie. Od tego momentu masz złe nastawienie, jest Ci przykro i cały czar znika.

Powód 3: Bierzesz pod uwagę uczucia rodziców, którzy od teraz mogą zejść u Ciebie na drugi plan – stajesz się dorosły i jesteś odpowiedzialny za własne wybory. Nadchodzi czas, że poszukujesz partnera na całe życie i planujesz założyć własną rodzinę. Rodzice mogą czuć, że się od nich oddalasz. Tutaj brak akceptacji partnera przez rodziców nie wynika z samego charakteru, czy wyglądu partnera. Mama i tata po prostu boją się, że Cię stracą.

Temat braku akceptacji partnera przez rodziców jest niestety dosyć powszechny. Życie jest nieprzewidywalne. Niestety, zdarzają się nieprzyjemne sytuacje np. takie, w których musisz zastanowić się co zrobić, gdy rodzice nie akceptują mojej dziewczyny lub chłopaka? Jak poradzić sobie z brakiem akceptacji partnera przez rodziców? Kogo wybrać: rodziców czy chłopaka? Wiadomo, że każdy człowiek potrzebuje miłości, a takie dylematy są jednymi z najcięższych decyzji. Żaden człowiek nie powinien być postawiony w takiej sytuacji. Klucz do rozwiązania tego problemu to szczera i spokojna rozmowa z najbliższymi. Ważne jest także, abyś dał rodzinie trochę czasu na przemyślenie tematu. Gdy zrozumieją, że jesteś wyjątkowo szczęśliwy, to na pewno zaczną się cieszyć razem z Tobą! Trzymamy kciuki!

Zapoznaj się także z naszym poprzednim artykułem „Co robić w wakacje we dwoje?„.
Gorąco zapraszamy na nasz kanał na Youtube :)!