ręce kobiety otwierające opakowanie prezerwatywy

Jak używać prezerwatyw?

Prezerwatywy są skuteczną, najbardziej popularną i dostępną formą antykoncepcji. Prawidłowe użycie gumek zabezpiecza przed niechcianą ciążą, a co więcej chroni przed chorobami oraz infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym zapobiega zakażeniom wirusem HIV. Bezpieczeństwo podczas stosunku seksualnego to fundamentalny aspekt zdrowego życia seksualnego. Z artykułu dowiesz się: czym są, jakie są rodzaje, jak dobrać rozmiar, a przede wszystkim jak używać prezerwatyw. Zapoznaj się z tą metodą antykoncepcji, aby cieszyć się bezpiecznym i satysfakcjonującym seksem.

Prezerwatywy – zasada działania 

Kondomy działają na zasadzie „bariery mechanicznej”, która zapobiega wzajemnemu kontaktowi ze skórą i płynami osób biorących udział w czynnościach seksualnych. Dzięki tej barierze ejakulat oraz nasienie nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z drogami rodnymi partnerki podczas seksu.

Gdzie kupić kondomy?

Prezerwatywy są najbardziej dostępną metodą antykoncepcji – ich zakup nie wymaga recepty, a koszt jest stosunkowo niski. Można się w nie zaopatrzyć w większości sklepów ogólnospożywczych, w drogeriach, na stacjach benzynowych i w aptekach. Co ważne, prezerwatywy należy kupować w sprawdzonych obiektach, gdzie są prawidłowo przechowywane – w nienasłonecznionym, suchym i chłodnym miejscu. Zwróć uwagę na datę ważności, przeterminowane kondomy tracą swoją elastyczność i skuteczność. 

Jak przechowywać prezerwatywy?

Paczkę z kondomami chroń przed wysokimi temperaturami, światłem słonecznym i wilgocią. Przed użyciem zawsze upewnij się, czy opakowanie nie jest uszkodzone, rozdarte lub przetarte – może to obniżać wytrzymałość mechaniczną materiału, przez co gumki tracą swoją funkcję ochronną. Nie noś prezerwatyw w portfelu czy kieszeni – wpływa to negatywnie na ich skuteczność, w takich warunkach są narażone na ciągłe tarcie i uszkodzenia, a wtedy stają się bezużyteczne.

Rodzaje prezerwatyw 

Wybór prezerwatyw jest bardzo szeroki – ma to na celu spełnianie konkretnych, często indywidualnych potrzeb klienta oraz uatrakcyjnienie wrażeń podczas użytkowania. Gumki można podzielić ze względu na materiał, z których zostały stworzone – najpopularniejsze są te wykonane z lateksu, a dla osób uczulonych na lateks zostały stworzone gumki z syntetycznej żywicy AT-10, poliuretanu czy poliizoprenu. Każdy materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa różni się elastycznością, co daje różne odczucia podczas stosunku. Przetestuj, który materiał najbardziej przypadnie Ci do gustu – możesz wybrać spośród prezerwatyw aksamitnych w dotyku, cienkich dających efekt „skóra na skórze” lub grubszych – dających poczucie dodatkowej ochrony. Kondomy można podzielić także ze względu na przeznaczenie do konkretnej aktywności seksualnej, np. do seksu oralnego sprawdzą się prezerwatywy smakowe. Dla osób potrzebujących większego komfortu podczas stosunku sprawdzą się prezerwatywy z dodatkowym środkiem nawilżającym. Istnieją kondomy z wypustkami i prążkami oraz takie przedłużające stosunek, kolorowe i pachnące lub bezzapachowe – wybierz te, które najbardziej będą odpowiadać preferencjom Twoim i partnerki. Mimo wielu wariantów – każda prezerwatywa jest zbudowana w taki sam sposób – składa się z okrycia zakończonego pojemniczkiem na nasienie.

To ciekawe! Pierwsze prezerwatywy były robione z jelit zwierząt oraz lnu, dzięki odkryciu sposobu na obróbkę gumy w I połowie XX wieku zaczęto produkować je z materiału, którego używa się do dziś, czyli lateksu.

kolorowe prezerwatywy

Jak dobrać odpowiedni rozmiar gumki? 

Wybierając prezerwatywę zwróć uwagę na jej rozmiar – nie powinna być zbyt ciasna, aby nie powodować dyskomfortu ani zbyt luźna, aby nie zsuwała się podczas stosunku. Lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb jest możliwe dzięki dostępności różnych rozmiarów kondomów – standardowa prezerwatywa ma szerokość nominalną 53 mm, a jej długość wynosi 180-200 mm. Potrzebujesz mniejszej lub większej gumki? Producenci oferują różne rozmiary – szerokość nominalna waha się od 47 do 69 mm, szczegółów szukaj na opakowaniach. Co ważne rozmiar prezerwatywy dopasuj do wymiarów członka w wzwodzie – weź pod uwagę jego obwód oraz długość, gumka powinna idealnie przylegać do prącia. Odpowiednie dopasowanie jest kluczowe dla skuteczności i komfortu użytkowania.

Jak zakładać i zdejmować prezerwatywę?

Używanie prezerwatyw nie jest skomplikowane, ale wymaga praktyki, jeżeli Twoje pierwsze próby założenia gumki są nieudane – nie przejmuj się, tylko ćwicz. Aby prezerwatywa spełniała swoje zadania musi być założona prawidłowo – jak to zrobić? Oto instrukcja:

  1. Sprawdź termin ważności prezerwatywy, której chcesz użyć. Upewnij się, że była prawidłowo przechowywana, a jej opakowanie nie jest uszkodzone (w opakowaniu celowo umieszcza się pęcherzyk powietrza, aby chronić prezerwatywy przed uszkodzeniem – naciśnij je i sprawdź – jeżeli wyczuwasz powietrze to gumka jest nienaruszona).
  2. Opakowanie otwórz ostrożnie – czystymi dłońmi – rozerwij je wzdłuż krawędzi. Unikaj używania zębów, nożyczek i innych ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić prezerwatywę.
  3. Wysuń prezerwatywę z opakowania, nie wkładaj palców do jej środka.
  4. Sprawdź, w którą stronę rozwija się kondom – dmuchnij lekko w prezerwatywę, a ta delikatnie się rozwinie, pamiętaj, że zrolowana część musi znajdować się na zewnątrz. Jeśli podczas nakładania nie jest łatwo rozwinąć gumkę – najpewniej przypadkowo założyłeś ją na drugą stronę, wtedy koniecznie zacznij jeszcze raz używając nowej sztuki.
  5. Odsuń napletek, a następnie ściśnij zbiorniczek na końcu prezerwatywy, aby usunąć z niej powietrze.
  6. Prezerwatywę umieść na czubku prącia i drugą ręką zacznij ją rozwijać na cały trzon. Zrób to dopiero wtedy, gdy penis jest w pełnym wzwodzie.
  7. Po zakończeniu stosunku, zanim penis straci wzwód, delikatnie wyjmij go z partnerki, przytrzymując prezerwatywę u podstawy, aby utrzymać spermę w zbiorniczku. 
  8. Zdejmij, a następnie zawiąż w węzeł i wyrzuć zużytą prezerwatywę. Jeżeli chcesz zachować prywatność – zawiń ją w papier toaletowy lub chusteczkę. Nigdy nie wyrzucaj zużytych gumek do toalety!

Skuteczność prezerwatyw

Aby prezerwatywy spełniały swoją rolę należy przestrzegać podstawowych zasad ich użytkowania. Podsumowując:

  • Używaj prezerwatyw od renomowanych producentów – dbających o jakość. 
  • Przed użyciem upewnij się, czy kondom nie jest uszkodzony.
  • Aby nie uszkodzić prezerwatywy, która jest cienka – opakowanie z nią otwieraj delikatnie.
  • Prezerwatywa musi być założona podczas całego kontaktu seksualnego.
  • Prezerwatywę stosuj zawsze – niezależnie od cyklu menstruacyjnego partnerki.
  • Prezerwatywy są jednorazowego użytku, więc za każdym razem, gdy uprawiasz seks, użyj nowej.
  • Nie używaj lubrykantów na bazie oleju razem z prezerwatywami – mogą uszkodzić lateks. Jeżeli potrzebujesz nawilżenia użyj tych na bazie wody.

Czy ta metoda antykoncepcji gwarantuje w 100% zabezpieczenie przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową? Nie, żaden środek antykoncepcyjny nie daje stuprocentowego zabezpieczenia. Prezerwatywa może zsunąć się prącia powodując wyciek zawartości, może też zostać uszkodzona podczas stosunku, ale zdarza się to bardzo rzadko. Skuteczność kondomów w zapobieganiu ciąży (przy użyciu zgodnie z instrukcją) wynosi 98%.

Pamiętaj, bezpieczny seks to kluczowy element zdrowego stylu życia, nie wahaj się korzystać z dostępnych środków antykoncepcyjnych, w tym prezerwatyw. Używanie kondomów zapobiega niechcianej ciąży, chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a tym samym zwiększa Twoje bezpieczeństwo. Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo używać prezerwatywy, porozmawiaj o tym z partnerką i przećwiczcie zakładanie gumki. Komunikacja w związku to klucz do sukcesu, a wybór metody antykoncepcji, w tym decyzja o używaniu prezerwatyw jest waszą wspólną odpowiedzialnością. 

Zdrowy i bezpieczny seks to podstawa satysfakcjonującego życia seksualnego, dlatego koniecznie sprawdź „O czym należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego?”. Na wspólne testowanie prezerwatyw z partnerką polecamy dźwięki nastrojowej muzyki do sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *