para śpiąca przytulona do siebie

Pozycje, w których śpią pary i ich znaczenie

Na jakość i dynamikę związków wpływ ma wiele aspektów, takich jak np. komunikacja, zaufanie, wspólne cele i zainteresowania. A czy wiesz, że także pozycja, w jakiej śpisz ze swoim partnerem może co nieco powiedzieć o Waszym związku? Naprawdę istnieje zależność między pozycją spania a jakością relacji w parze, dlatego sposób, w jaki leżycie, może dostarczyć wskazówek na temat Waszej bliskości emocjonalnej. Kiedy człowiek zasypia – „budzi się” jego podświadomość i zaczyna zdradzać sekrety, jednak do „ujawnionych” informacji należy podejść z dystansem i przymrużeniem oka. Język ciała mówi dużo, ale często może też chodzić o wygodę, bo jak tu zadbać o bliskość z nocnym złodziejem kołdry i wiercipiętą? W artykule przedstawiamy popularne pozycje, w których śpią pary i ich znaczenie.

para śpiąca w łóżku

W jakiej pozycji śpicie?

Przyjrzyjmy się zatem charakterystyce sposobów spania we dwoje – pozycje, w których śpią pary i ich znaczenie:

 • Przytuleni

Jeśli śpicie przytuleni do siebie, to ta pozycja wskazuje na duże poczucie intymności w Waszym związku, silne połączenie emocjonalne i głęboką potrzebę bliskości fizycznej. W dodatku oznacza, że jesteście pewni siebie i czujecie się razem bezpiecznie. 

 • Na łyżeczkę

Pozycja na łyżeczkę to najbardziej intymna pozycja spania w związkach. Zdarza Wam się tak zasypiać? Bliskość cielesna przekłada się na bliskość emocjonalną i wyraża potrzebę bezpieczeństwa i wsparcia w związku. To również oznaka harmonii, zgodności i gotowości do kompromisu. Ułożenie na łyżeczkę daje uczucie relaksu i komfortu, pozycja ma duży potencjał seksualny. Gdy Wasza łyżeczka rozluźnia się, to oznacza, że związek dojrzewa, ale Wy cały czas jesteście ze sobą blisko.

 • Z głową na ramieniu

Zasypiacie, a jedno z Was spoczywa z głową na ramieniu drugiej osoby – ta najbardziej opiekuńcza pozycja jest kojarzona z delikatnością i bliskością. Partner, który śpi na plecach wykazuje się oparciem wobec partnera, który trzyma głowę na jego piersi. To wyraz zaufania i otwartości na drugą osobę, w dodatku oznacza bogate życie erotyczne i nieustające iskrzenie.

 • Splątanie ciał

Jesteście parą z krótkim stażem? Bardzo prawdopodobne, że śpicie właśnie w ten sposób. Pozycja kojarzona jest z głęboką bliskością emocjonalną i silną więzią między partnerami, splątanie ciał to pragnienie intensywnego kontaktu fizycznego i pożądania. Ta pozycja jest ekstremalnie seksualna i dlatego często zasypia się tak zaraz po seksie! Większość splątanych par – rozplątuje się po jakimś czasie, jeżeli tak się nie dzieje może to świadczyć o zaborczości.

 • Splątanie rąk

Gdy w łóżku śpicie w oddaleniu, ale trzymacie się za ręce, symbolizuje to zaufanie oraz silne poczucie jedności w związku. Chcecie być ze sobą blisko i czujecie się bezpiecznie w obecności drugiej osoby, a jednocześnie dajecie sobie nawzajem swobodę.

para śpiąca w łóżku, splatacjąca ręce
 • Złączone nogi

Śpicie na swoich połowach łóżka, ale Wasze nogi zostają splecione? Symbolizuje to bliskość emocjonalną i chęć pogłębienia więzi fizycznej. Wasz związek charakteryzuje harmonia i łączą Was wspólne cele, wręcz nie możecie się sobą nacieszyć, jest to również oznaka, ze wzajemnie się uzupełniacie.

 • Na wznak

Spanie na wznak, czyli leżenie z ciałem wyprostowanym na plecach, może oznaczać potrzebę niezależności w związku. Ta pozycja wskazuje Wasze indywidualne preferencje wygody i relaksu podczas snu, w dodatku czujecie się ze sobą swobodnie zachowując dystans.

 • Spanie na brzuchu

Gdy preferujecie tę pozycję jest duże prawdopodobieństwo, że charakteryzuje Was spontaniczność i zdeterminowanie, jesteście pewni siebie i niezależni. A co to oznacza dla Waszego związku? Pozycja wskazuje na brak zaufania i częste kłótnie, wzajemną chęć dominacji nad partnerem. Spanie na brzuchu negatywnie wpływa na jakość snu, ponieważ może powodować napięcie w okolicach kręgosłupa i szyi. Wasze plecy są zmęczone, a relacja osłabiona, może pora odwrócić się na boczek i przytulić, a dzięki temu zacząć zbudować zdrową relację?

 • Twarz do twarzy

Śpicie zwróceni do siebie twarzami? Pozycja ta sugeruje, że cieszycie się wzajemną uwagą i ciągłą potrzebą kontaktu w związku, oznacza, że rozumiecie się bez słów. Możecie patrzeć sobie w oczy zaraz po przebudzeniu i szanujecie swoją prywatność – Wasza miłość ma moc, a pożądanie nie słabnie.

 • Plecami do siebie

Najczęściej śpicie plecami do siebie? Dajecie sobie przestrzeń i nie jesteście zbyt zależni od siebie nawzajem. Ta pozycja sugeruje, że każde z Was jest indywidualistą, szanujecie swoje potrzeby i granice, a jednocześnie czujecie się bezpiecznie w związku. Ta łóżkowa pozycja daje dużo swobody.

 • Dominacja w łóżku

Czy w Waszym łóżku jedna osoba zajmuje większość przestrzeni, a druga dostosowuje się do tej pozycji? Może to wskazywać na nierównowagę w związku lub dominację jednej osoby nad drugą, mówiąc wprost jej egoizm. W takim wypadku czas na szczerą rozmowę i znalezienie równowagi w związku.

 • W różnych pozycjach

A co, gdy śpicie w zupełnie różnych pozycjach? Może to oznaczać Wasze indywidualne preferencje dotyczące snu, różnice w komforcie termicznym lub po prostu wygodę. Różne pozycje spania niekoniecznie muszą odzwierciedlać jakość Waszego związku.

para śpiąca w łóżku
 • W osobnych łóżkach

Jeśli śpicie w oddzielnych łóżkach, nie oznacza to od razu, że Wasz związek jest w kryzysie. Jest wiele powodów, dlaczego pary decydują się spać osobno, np. różne harmonogramy zajęć w ciągu dnia, odmienne godziny pracy lub problemy zdrowotne. Ważne jest, aby mieć otwartą komunikację w tej sprawie i znaleźć rozwiązanie, które jest dla Was obojga komfortowe. Higiena snu jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

To jak układamy się w łóżku z partnerem dostarcza cennych wskazówek na temat dynamiki i intymności związku, a preferencje dotyczące spania ujawniają wiele o potrzebach emocjonalnych i poczuciu bezpieczeństwa. Pozycje, w których śpią pary, mogą się zmieniać z biegiem lat i świadczyć o aktualnych potrzebach i statusie relacji. Jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący o jakości związku, jest to jedna z wielu subtelnych wskazówek, które należy brać pod uwagę. Każdy związek jest unikalny, a to, jak śpicie, może być wynikiem indywidualnych preferencji, wygody lub okoliczności. Niezależnie od tego, w jakiej pozycji śpicie, ważne jest, aby rozmawiać ze sobą, słuchać i szanować potrzeby i granice partnera, najważniejsze jest, aby znaleźć pozycję, która dla was obojga jest komfortowa i sprzyja zdrowemu związkowi. Artykuł traktujcie jako wskazówkę i pomysł na dobrą zabawę w obserwacje siebie nawzajem podczas snu 🙂 

Bez względu na to, w jakiej pozycji zasypiacie przyda Wam się podkład muzyczny do łóżka, relaks dla dwojga gwarantowany!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a Wy nie macie pomysłu co robić? Koniecznie sprawdźcie „Co robić w wakacje we dwoje?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *