zakochani całują się na łóżku

O czym należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego?

Seks jest bardzo ważną kwestią w każdym związku, dlaczego więc bywa tematem tabu? O czym należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego? Najwyższa pora, aby zacząć o nim rozmawiać otwarcie! Zarówno kobiety, jak i mężczyźni kochają seks, a w dużej mierze od satysfakcji seksualnej zależą ich wzajemne relacje. Zmiana myślenia na temat seksu powinna podnieść przyjemność z życia intymnego obu stron. Komunikacja między kochankami odgrywa ważną rolę w relacjach intymnych, dlatego aby pożądanie w związku nie zaczęło zanikać, należy słuchać i wyrażać swoje potrzeby – jeżeli wiesz, jaką kawę najchętniej pije twój partner, dlaczego nie chcesz poznać jego pragnień i fantazji seksualnych? W artykule przeczytasz o czym należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego. To od Ciebie i Twojego partnera zależy, czy seks będzie dla Was przyjemnością, a życie erotyczne nabierze nowych barw.

Świadoma zgoda

Świadoma zgoda na seks jest decyzją wszystkich uczestników danej aktywności. Wyraża szacunek i buduje partnerską relację, dlatego nie może być tak, że mężczyzna uprawiając seks „używa” kobiety, aby się zaspokoić. W zdrowej relacji intymnej kochankowie są pełnoprawnymi uczestnikami aktywności seksualnej i w każdej chwili mogą zmienić zdanie – cofnąć zgodę. Mowa ciała nie jest polem do interpretacji – pytaj o zgodę i czekaj na potwierdzenie, nawet w stałym związku.

Stereotypom mówimy NIE!

Wokół seksu powstało wiele stereotypów, które nie przynoszą nic dobrego w naszym życiu erotycznym. Wcale nie jest tak, że im większy penis, tym większa satysfakcja w łóżku albo im dłużej trwa stosunek, tym lepiej. Mity i wzorce kulturowe spaczają myślenie o seksualności – co, gdy kobieta nie chce być niewinna, a mężczyzna nie lubi dominować podczas zbliżenia? Kiedy oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością, przychodzi rozczarowanie, dlatego ważne jest, aby w sprawach łóżkowych unikać stereotypowego myślenia.

Jej Wysokość gra wstępna 

Należy zdać sobie sprawę, że ciało kobiety i mężczyzny działa na innych zasadach – przeważnie dla mężczyzn kluczowa jest głównie stymulacja fizyczna, a dla kobiet stymulacja umysłowa. Dzięki odpowiedniemu pobudzeniu ciało będzie mogło odczuwać rozkosz, brak gry wstępnej może spowodować nienasycenie i spadek motywacji seksualnej. Co w przypadku, gdy jedna osoba w związku stawia na pożądanie, a druga na emocjonalność? Spróbujcie kompromisu – przeplatajcie czułość i erotykę. Kto powiedział, że nie można czule się przytulać, a następnie gwałtownie kochać? Dobrym pomysłem jest stopniowanie napięcia w ciągu dnia – grą wstępną będzie muśnięcie dłoni rano w kuchni, znaczące spojrzenie lub hot SMS, a długi uścisk chwilę przed wyjściem do pracy może być bardzo podniecający.

Seks to nie tylko penetracja – seks to bliskość

Jak wygląda definicja seksu? Według wielu osób jest to włożenie członka do pochwy. Czy więc jest to niezbędny element, aby daną aktywność nazwać seksem? Co właściwie jest „prawdziwym seksem”? Należy zaznaczyć, że seks to wszystkie czynności związane z zaspokojeniem popędu płciowego. Pieszczoty, podniecenie, erekcja, penetracja, orgazm – ten schemat nie zawsze działa i prowadzi do szczęścia, dlatego definicja seksu powinna być szeroka. Dla przykładu: seks oralny może być przyjemny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, dzięki tej aktywności można zaspokoić potrzeby seksualne, wcale nie potrzeba do tego bezpośredniej penetracji.

Znajomość punktów erogennych

Ciało jest pełne miejsc szczególnie wrażliwych – partnerzy powinni być wzajemnie zainteresowani, gdzie lubią być dotykani i pieszczeni. Seksualna mapa ciała jest u każdego człowieka inna, a strefy erogenne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zmieniają się w zależności od sytuacji, wieku czy partnera. Tak naprawdę strefą erogenną może być całe ciało, dlatego dotykaj kochanka powoli i delikatnie, pieść i masuj, zmieniaj tempo. Charakterystyczne punkty erogenne znajdują się na narządach płciowych: łechtaczka u kobiet to bardzo wrażliwe na dotyk miejsce, podatne na delikatne pieszczoty są piersi, uda czy szyja, u mężczyzn warto pobudzić punkt prostaty, penisa, jądra, ale też plecy i szyję. Jednak pamiętaj, że każdy człowiek ma inne upodobania, dlatego nie wykonuj ruchów znienacka.

Kto pyta nie błądzi

Przy aktywnościach seksualnych, które mogą powodować ból i są nieoczywiste lepiej nie improwizować. Wiele zachowań, jak np. klapsy, podduszenie czy ciągnięcie za włosy może być w różny sposób interpretowane, mogą być przyjemne, ale nie muszą – ustalcie w związku granice. Zbyt intensywne gryzienie ucha, ciągnięcie sutków, ugniatanie jąder może okazać się dla partnera bolesne, dlatego bądź uważny na odczucia drugiej strony i pytaj, jak daleko możesz się posunąć.

Nie zawsze ma się ochotę na seks

Nie jest tak, że kobiety i mężczyźni są zawsze gotowi na seks. Brak ochoty nie jest niczym złym – masz prawo być zmęczony, mieć gorszy nastrój lub może boleć Cię głowa, nie musisz się obwiniać ani tłumaczyć. Aby uniknąć nieporozumień – odmowa zbliżenia nie oznacza, że partner już Cię nie podnieca. To, czy decydujesz się na współżycie zależy od Ciebie i Twojego samopoczucia. 

Nie ukrywaj swoich potrzeb

Komunikacja w związku to klucz do udanego życia erotycznego – niech partner wie, co sprawia ci przyjemność, znajdźcie w związku miejsce na swobodny dialog i wzajemną otwartość. Wypowiadanie swoich fantazji nie jest niczym złym, może być wręcz podniecające. Jeżeli będziesz komunikować swoje potrzeby, partner będzie miał szansę myśleć o nich w łóżku i starać się sprawić ci przyjemność. Zmysłowość należy budować na porozumieniu – nie wyobrażeniach i domysłach, dzięki temu unikniecie rozczarowania i frustracji.

Równe zaangażowanie

Obustronne zaangażowanie w seks jest niezwykle istotne, aby mówić o udanej relacji seksualnej w związku – nie czekaj na pierwszy ruch partnera! Wzajemnie przejmujcie nad sobą kontrolę, pożegnajmy wizję skromnej i pokutującej kobiety – przywitajmy kobietę świadomą, potrafiącą cieszyć się seksem, niech inicjatywa w łóżku należy do obu stron.

zakochani patrzą na siebie

Przerzucenie odpowiedzialności

Dlaczego tylko Twój partner ma dbać o odpowiednią muzykę, świeczki i nastrój? Przerzucanie całej  odpowiedzialności wywiera ogromną presję – nie o to chodzi. Odpowiedzialnością za jakość seksu niech nie będzie obarczona tylko jedna osoba – zadbajcie o wszystkie szczegóły wspólnie, a pozwoli to pełniej odbierać seks. Punktem wyjścia niech będzie dialog, zaufanie i otwartość, kochankowie w równym stopniu powinni dbać o zdrowie intymne i antykoncepcję.

Zbyt wysokie oczekiwania

To tyle? Już? To tylko o to chodzi? Myślałem, że będzie fajniej… Też jesteś zawiedziony światem seksu? Liczyłeś na trzęsienie ziemi i wielokrotne orgazmy? Takie podejście niszczy przyjemność i wpędza w kompleksy, należy zmienić oczekiwania i „wrzucić na luz”. Jeżeli obniżysz poprzeczkę, rozluźnisz umysł i ciało, pozbędziesz się napięcia – na nowo zaczniesz odbierać bodźce, co może (nie musi) przynieść niezwykłe doznania czy ekstazę.

Urozmaicenia się ok

Schemat, który zadziałał kilka razy, przy następnym może się nie sprawdzić (powielany traci na atrakcyjności). Nie warto kochać się za każdym razem tak samo, dobrze jest szukać metod i sposobów na uatrakcyjnienie, czas na eksperymenty w łóżku. To doskonała forma rozrywki, bawcie się i badajcie swoje reakcje. Należy pamiętać, że to na co partner ma ochotę zależy w dużej mierze od jego nastroju czy stanu zdrowia – nie wszyscy muszą mieć zawsze ochotę na „nowe doznania”, szacunek dla granic partnera to podstawa udanej relacji.

Dbanie o higienę osobistą

Brak higieny jest niebezpieczny dla zdrowia – regularne mycie, używanie produktów do higieny intymnej, a przede wszystkim okresowe wizyty u lekarza to podstawa! Sfery intymne są bardzo wrażliwe na bakterie, a zaniedbanie higieny może prowadzić do infekcji. W temacie higieny warto zaznaczyć, że ślina nie jest dobrym lubrykantem – flora bakteryjna w ustach różni się od tej w waginie. Jeżeli chcesz redukować tarcie podczas stosunku użyj dedykowanego żelu, bezpiecznego dla zdrowia.

Czego nie zabierać do łóżka?

Napięcie jest na wysokim poziomie, a Ty zaczynasz scrollować sociale? Emocje po czymś takim opadną i pozostanie niesmak. Jeżeli szanujesz swojego partnera to absolutnie nie używaj podczas zbliżenia telefonu! Czego jeszcze unikać w łóżku? Skarpetek! Gdy ściągacie z siebie ciuchy to zrzućcie wszystkie, skarpetki raczej nie są seksi. No chyba, że ktoś lubi 😉

Czasem lepiej milczeć

Rozmowa jest formą bycia razem, w intymnej sytuacji romantyczne słowa „Kocham Cię” czy „Jest mi z Tobą dobrze” znaczą dużo dobrego. Natomiast wnioski i przemyślenia dalekie od erotyki mogą spowodować, że pożądanie zgaśnie. Nie opowiadaj partnerowi o problemach w pracy czy liście zakupów – skup się na danej chwili. Rozmowa w sypiali jest ważna, jednak niech dotyczy życia intymnego, inne tematy mogą poczekać.

Pożegnaj (samo)krytykę 

W łóżku nie ma miejsca na kompleksy! Nie myśl o nich podczas stosunku, nie mów „Mam za grube nogi” lub „Jestem za niski” – to tylko twoja opinia, która może zgasić pożądanie. Z drugiej strony nie należy także krytykować wyglądu kochanka – nikomu nie doda to pewności siebie, a może zabić radość z seksu. Nagie ciało, wyzwolone od wstydu nie może być obiektem drwin ani porównywań. Doceń siebie i osobę, z którą idziesz do łóżka, ciesz się bliskością i rozkoszą.

Nie udawaj orgazmu

Wiele kobiet szczytuje jedynie podczas stymulacji łechtaczki, a nie każda pozycja to umożliwia, mimo to udają orgazm, aby zadowolić partnera. Z kolei panowie boją się, że ich brak orgazmu może być odebrany przez partnerki jako utrata męskości. Udawanie orgazmów nie przynosi nic dobrego – gdy kłamstwo wyjdzie na jaw to będzie skutkować utratą pewności siebie partnera i zachwianiem wzajemnego zaufania. Jeżeli chcesz poprawić życie erotyczne, pokaż kochankowi, co ma robić, aby Ci było dobrze, niech nie błądzi po omacku. Pamiętaj, że nie każdy stosunek musi przynosić orgazm! Dlatego nie powinien być celem i oznaką udanego seksu.

Nie uciekaj tuż po

Seks ma na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych, ale także potrzeb bliskości, czułości czy poczucia bezpieczeństwa. Po satysfakcjonujących chwilach z partnerem nagle obojętniejesz i wracasz do swoich zajęć? Nie rób tego! Zamiast obracać się na bok, wychodzić czy oglądać telewizję okaż kochankowi trochę czułości. Niech seks nie oznacza jedynie rozładowania napięcia.

Odczucia związane z seksem zależą od indywidualnych upodobań, jednak jest kilka reguł, o których należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego. Twoje życie intymne będzie kwitło i razem z partnerem będziecie czerpać satysfakcję z bliskości, gdy o swoich potrzebach i oczekiwaniach będziecie rozmawiać otwarcie. W seksie nie można być egoistą, ma on przynosić przyjemność obu stronom.

Kiedy emocje pomiędzy Wami kochankami będą na wysokim poziomie koniecznie poznajcie „7 najseksowniejszych utworów do sypialni”.