Jak używki wpływają na życie seksualne?
Czy seks i używki to dobre połączenie? Pewne jest, że stosowanie substancji psychoaktywnych ma wpływ na życie seksualne zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęstszymi motywami sięgania po używki przed stosunkiem mogą być: ciekawość, chęć odstresowania, potrzeba przyjemności i silnych doznań oraz odczuwanie lęku w kontaktach międzyludzkich. Czy na pewno seks po zażyciu środków odurzających będzie bardziej satysfakcjonujący? Dowiedz się, jak używki wpływają na życie seksualne.
Czym są substancje psychoaktywne?
Substancje psychoaktywne to substancje chemiczne, które wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, co może prowadzić do zmian w zachowaniu, nastroju, percepcji i świadomości, a także do zmian potrzeb seksualnych. W obecnych czasach wiele używek jest popularnych w kulturze społecznej, zażywane są zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych, a ich wpływ na seksualność bywa zupełnie różny. Przykłady substancji psychoaktywnych obejmują: alkohol, narkotyki (takie jak kokaina, amfetaminy, LSD, MDMA, heroina), nikotynę, kofeinę, kannabinoidy (THC), a także niektóre leki (antydepresanty, leki uspokajające, leki nasenne). Każda z tych substancji działa na mózg w inny sposób i może wywoływać różne efekty, np. euforię, pobudzenie, zwiększenie lub zmniejszenie nastroju czy odczuwania bólu, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, a nawet utratę świadomości. Substancje te mogą prowadzić do uzależnienia, a ich długotrwałe stosowanie ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Wpływ używek na życie seksualne
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni często decydują się na zażycie substancji psychoaktywnych, aby się ośmielić, zrobić pierwszy krok czy przesunąć granice. Oczekują, że używki będą pozytywnym bodźcem w nawiązaniu kontaktów seksualnych, jednak rzeczywistość jest inna. Krótkotrwałe działanie używek faktycznie może spowodować rozluźnienie i ekscytację, dodać odwagi, dzięki czemu zaniknie wstyd do podjęcia niecodziennych czynności seksualnych. Z psychologicznego punktu widzenia człowiek będzie pobudzony – będzie to złudne wrażenie, ponieważ, na dłuższą metę, organizm fizycznie nie będzie zdolny do odbywania stosunków. Substancje psychoaktywne upośledzają procesy myślowe w mózgu, niszczą komórki oraz sprawiają, że ciało jest zobojętniałe na bodźce z zewnątrz.
Jak używki wpływają na życie seksualne? Ich regularne przyjmowanie powoduje nieodwracalne zmiany w psychice i funkcjonowaniu organizmu, co powoduje zaburzenia w życiu seksualnym mężczyzn i kobiet. Do najczęstszych należą:
- Zaburzone postrzeganie rzeczywistości – po spożyciu substancji psychoaktywnych siebie, jak i innych uważa się za atrakcyjniejszych niż na trzeźwo. Efekt tzw. „piwnych okularów” powoduje, że ocena partnera seksualnego jest zniekształcona.
- Zobojętnienie na wybór partnera seksualnego – nie ma znaczenia z kim podejmie się aktywność seksualną.
- Spadek libido – utrata popędu seksualnego i ochoty na seks.
- Obniżenia jakości stosunków płciowych oraz utrata zdolności do przeżywania orgazmu – w związku ze zmniejszonym odczuwaniem bodźców z zewnątrz, dotyk drugiej osoby nie jest podniecający, staje się wręcz niewyczuwalny. Odczuwanie przyjemności jest bardzo ograniczone.
- Zaburzenia dotyczące intymności i bliskości – zanika zdolność do odczuwania i wyrażania emocji, co powoduje trudności w nawiązaniu stałej relacji i budowaniu związku.
Warto podkreślić, że zażywanie substancji psychoaktywnych może powodować dodatkowo takie efekty uboczne jak: niepokój, agresja, impulsywność, przyśpieszenie oddechu, utrata apetytu, zaburzenia snu, odwodnienie, zaniki pamięci i wiele innych.
U mężczyzn, którzy regularnie przyjmują używki mogą pojawić się przewlekłe problemy takie jak:
- Trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu wzwodu – do penisa dopływa mniej krwi, przez co nie jest wystarczająco sztywny i opada. Dlaczego tak się dzieje? Po spożyciu alkoholu, narkotyków czy nawet wypaleniu papierosa libido obniża się, pogarsza się praca serca, przez co natlenienie organizmu jest mniejsze, a w konsekwencji stężenie testosteronu (hormonu płciowego odpowiedzialnego m.in. za potencję i popęd seksualny) maleje.
- Problemy z wytryskiem – opóźnienie i brak wytrysku. Działanie używek na układ nerwowy powoduje zahamowanie odruchów wytryskowych. Mężczyźni mający problemy z przedwczesnym wytryskiem upatrują jego rozwiązania w alkoholu, który wydłuży czas ich reakcji seksualnych, jednak jest to prosta droga do uzależniania.
- Stopniowy zanik jąder – zmiany w unerwieniu, zmniejszenie objętości i masy jąder oraz zmniejszenie produkcji testosteronu.
- Ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych, uszkodzenia nerek i wątroby, może to mieć negatywny wpływ na życie seksualne.
Ryzykowne zachowania seksualne a używki
Nadużywanie substancji psychoaktywnych w dużym stopniu utrudnia świadome podejmowanie decyzji oraz wyrażenie zgody na zbliżenie. W konsekwencji wiąże się to z podjęciem czynności seksualnych w nieodpowiednich sytuacjach, miejscach i z przypadkowymi osobami, co powoduje:
- utratę szacunku do samego siebie, kompromitację i poczucie wstydu;
- lęki w związku z traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi;
- zwiększone ryzyko infekcji i zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową;
- ryzyko nieplanowanej ciąży (brak zabezpieczenia);
- pojawienie się dysfunkcji seksualnych.
Osoby „pod wpływem” lekceważą negatywne konsekwencje związane z podjęciem aktywności seksualnych. Co więcej, używki powodują zwiększone występowanie dewiacji seksualnych, agresywność i przestępczość seksualną. Należy zaznaczyć, że kobiety narażone są w większym stopniu na negatywne konsekwencje stosowania substancji psychoaktywnych, wynika to z budowy ich układu hormonalnego, mniejszej masy ciała i metabolizowania. Bardzo często będąc w stanie upojenia alkoholowego czy „na haju” zostają ofiarami przemocy seksualnej.
Wpływ używek na życie seksualne jest złożony i zależy od indywidualnych cech każdej osoby. Lampka wina do kolacji wypita raz na jakiś czas, czy piwo podczas majowego grilla nie u każdego obniży jakość życia seksualnego. Mała dawka substancji psychoaktywnej może wzmocnić doznania, jednak ich większa ilość jest zawsze zgubna. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na swój organizm i na to, jak reaguje na konkretne używki. Należy rozumieć potencjalne skutki uboczne zażywania substancji psychoaktywnych i podejmować świadome decyzje dotyczące ich stosowania. Zdrowy tryb życia wpływa na sprawność seksualną, dlatego troska o swoje zdrowie seksualne zwiększy przyjemność z seksu.
Papierosy nie zawsze są seksi, a narkotyki dają jedynie chwilowe szczęście. To od Ciebie i Twojego partnera zależy, czy seks bez używek będzie dla Was przyjemnością, a życie erotyczne nabierze nowych barw, sprawdź „O czym należy pamiętać podczas kontaktu seksualnego?”.